Rury ze szwem– technologia, produkcja, zalety

Prowadzimy sklep, który sprzedaje biżuterię ze złota, srebra, pereł oraz innych kamieni szlachetnych.

Rury ze szwem– technologia, produkcja, zalety

Żyjemy w czasach rurociągów. Potrzebnych jest rur dla systemów przesyłowych ropy i gazu, a same wyroby bezszwowe nie wystarczą. Rury bezszwowe, przy wszystkich swoich licznych zaletach, mają jeszcze jedną bardzo istotną z punktu widzenia konsumenta wadę – są drogie w produkcji. Tymczasem wytrzymałość spawanych szwów pozwala obecnie spawanym rurom wytrzymywać ciśnienie wielokrotnie większe niż trzydzieści do czterdziestu lat temu.

Jak powstają rury ze szwem?

solidne rury ze szwemWraz z pojawieniem się spawania elektrycznego rury szwów dzielą się na szwy wzdłużne i spiralne. Nazwa „wzdłużna” mówi sama za siebie gdyż ta metoda produkcji rur wynika z faktu, że stalowa taśma jest podgrzewana, aby nadać metalowi plastyczność i przepuszczana przez dwa rzędy rolek, które toczą metal w rurkę, więc pozostaje tylko połączyć jego krawędzie spawanie elektryczne. Jest to dość prosta i tania technologia. Inną opcją produkcji rur spawanych jest łączenie taśm stalowych za pomocą szwu spiralnego. Dzięki tej opcji technologicznej sam szew okazuje się znacznie dłuższy niż w przypadku połączenia szwu wzdłużnego, i pojawia się szereg zalet. Przy wykonywaniu rury spiralnej nie ma potrzeby używania półfabrykatów, czyli pasków o ściśle określonych wymiarach. Rura może być spawana z taśmy metalowej o dowolnej szerokości, a zmiana średnicy produkowanych rur może być dokonana za pomocą prostej zmiany linii produkcyjnej bo wystarczy tylko zmienić kąt podawania taśmy. Podczas spawania rury wykonanej z taśmy metalowej nie jest wymagane mocne nagrzewanie całej taśmy metalowej, a to zmniejsza to możliwość zmiany właściwości metalu podczas ogrzewania czy chłodzenia i zmniejsza możliwość wystąpienia w nim naprężeń wewnętrznych. Tak właśnie powstają solidne rury ze szwem. Takie rury są lżejsze, a zatem łatwiejsze do transportu. Ponadto to właśnie duża średnica spawanych rur sprawia, że ​​są one niezastąpione przy budowie rurociągów naftowych i gazowych.

Technologia produkcji rur spawanych pozwala na formowanie nie tylko rur okrągłych, ale również kształtowych. Te zalety w gospodarce rynkowej przeważają nad wszystkimi wadami. Zdolność spawanych rur do wytrzymywania wysokiego ciśnienia płynu umożliwia ich stosowanie do układania zarówno głównej, jak i lokalnej komunikacji, gałęzi dystrybucyjnych, lokalnych wodociągów technicznych oraz w sektorze mieszkaniowym. Jak więc widać, pomimo dość żmudnego procesu ich wykonywania, rury ze szwem mają wiele cennych właściwości i można je stosować w wielu miejscach do różnych celów.