Zalety stosowania przetworników ciśnienia

Prowadzimy sklep, który sprzedaje biżuterię ze złota, srebra, pereł oraz innych kamieni szlachetnych.

Zalety stosowania przetworników ciśnienia

Ciśnienie stanowi jedną z najczęściej mierzonych w przemyśle wielkości fizycznych. W tym celu wykorzystywane są przetworniki ciśnienia, inaczej nazywane czujnikami. Pozwalają one na dokonywanie pomiaru ciśnienia gazów oraz cieczy. Urządzenia tego rodzaju są szeroko wykorzystywane zarówno w przemyśle spożywczym, chemicznym, jak i energetycznym. Dodatkowo są stosowane także do wykonywania pomiarów w kanalizacji oraz w wodociągach. Co jeszcze warto wiedzieć na temat działania przetworników ciśnienia i ich zastosowania?

Sposób działania przetworników ciśnienia

solidny przetwornik ciśnieniaUznaje się, że przetwornik ciśnienia stanowi zintegrowany układ pomiarowy, do którego wbudowany jest czujnik ciśnienia. Jego działanie opiera się na przekształcaniu fizycznej wielkości ciśnienia w łatwiejszy do analizowania sygnał elektryczny. Może być to sygnał analogowy albo cyfrowy. Wart zamówić sprawdzony oraz solidny przetwornik ciśnienia. Na rynku dostępne są modele dzielące się na kategorie w zależności od punktu odniesienia. Pierwszym dostępnym rodzajem są przetworniki ciśnienia względnego, w przypadku których pomiar jest dokonywany pod względem ciśnienia atmosferycznego. Oprócz tego dostępne są przetworniki ciśnienia absolutnego, w przypadku których odniesieniem jest próżnia, a także przetworniki ciśnienia różnicowego, które umożliwiają dokonywania pomiaru względem dowolnego ciśnienia. Na rynku dostępne są również przetworniki ciśnienia barometrycznego. Wybór zastosowanego czujnika, a także konstrukcja mechaniczna przetwornika są uzależnione od wielkości mierzonego ciśnienia, które może wynosić od zera do kilku tysięcy barów. Zastosowanie czujników elektromagnetycznych sprawdza się w przypadku mniejszych ciśnień. Większe ciśnienie natomiast wymaga użycia czujnika piezorezystencyjnego. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, konieczne jest zastosowanie przyłączy mechanicznych, które są przystosowane do wężyków elastycznych pozwalających na znacznie wyższy poziom wytrzymałości.

W razie pomiarów bardzo wysokiego ciśnienia, niezbędne będzie także wykonanie specjalnych przyłączy gwintowych, które będą odpowiadały za trwałość czujników. W odniesieniu do przemysłu spożywczego natomiast zazwyczaj wykorzystuje się przyłącze szybkorozłączne, które jest zbudowane z elementów łatwych do czyszczenia. Dobór optymalnego przetwornika ciśnienia musi więc być uzależniony od rodzaju zastosowania, specyfiki cieczy czy szczególnych warunków, jakie musi spełniać, jak na przykład w przypadku specyficznej branży spożywczej.